HIPERTONUS I HIPOTONUS CZYLI WYŻSZE WTAJEMNICZENIE ANTI-AGINGU JOGI TWARZY

Female facial muscles, illustration

Pierwszy etap misji mogę już uznać za zakończony powodzeniem: to, że mięśnie twarzy
1. są
2. warto je ujędrniać
jest już dla Polek oczywiste, a dwa lata temu nie było. Super:)
Dziewczyny zaczynają ćwiczyć twarz, szyję i stosować automasaże. Nie zdarza się praktycznie, żeby ktoś powiedział „nie widzę zmian”. Cudownie!
Kolejny etap to przekonanie Was, że trzeba poćwiczyć najpierw pod opieką „zaklinacza twarzy”:) Tak, w metodzie Yogattractive chodzi o to, by nauczyć się samodzielnych ćwiczeń, ale nie z przypadkowych materiałów… To wiedza na resztę życia toteż nie spieszmy się kosztem naszych buź, dobrze?
A wszystkie te komplikacje to za sprawą tajemniczo brzmiącego hipertonusu i hipotonusu mięśni twarzy. Wyjaśniam:
Z wiekiem pewne grupy mięśniowe naszej twarzy słabną, wiotczeją i stają się słabo ukrwione (hipotonus) Jedynym remedium na ten stan rzeczy jest je ćwiczyć. Nie ma innego sposobu na jędrność. Do nich należą, miedzy innymi, mięśnie czoła tzw. „naczaszne” czy mięśnie jarzmowe policzków.
Inne grupy jednak mają odwrotną tendencję: przez lata pracy stają się nadmiernie silne i kurczliwe, rzeźbiąc nam w twarzy zmarszczki i bruzdy (hipertonus). Tych ćwiczyć nie należy. Należy je natomiast rozmasowywać, koić, a czasem wręcz unieruchomić na noc plastrami mimicznym. Wsród nich są np. mięśnie marszczące brwi i obniżacze kącików warg. Te ostatnie, nadmiernie wzmocnione, wyginają usta w podkówkę i wydłużają bruzdy nosowo-wargowe w „marionetki”.
Widziałam zbyt wiele publikacji i filmików, które tych grup nie rozróżniają, proponując wszelkie możliwe ćwiczenia na wszystkie bez różnicy partie twarzy. Pomijając kwestie marszczenia twarzy przy ćwiczeniach, co według mnie jest niedopuszczalne, sama znajomość anatomii twarzy to już sporo lecz wciąż jeszcze za mało. Nauczyciel musi wiedzieć, jak nasze 42 mięśnie mimiczne zachowują się z wiekiem.
Hiper czy hipotonus, proszę Pięknych Pań? Oto jest pytanie!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s